16SVPK1200M
DigiKey Part Number
P124161TR-ND - Tape & Reel (TR)
P124161CT-ND - Cut Tape (CT)
P124161DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16SVPK1200M
Description
CAP ALUM POLY 1200UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 12mOhm 1000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
16SVPK1200M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
85 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.7 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Capacitance
1200 µF
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
12mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C