20SVP10M
DigiKey Part Number
P16490TR-ND - Tape & Reel (TR)
P16490CT-ND - Cut Tape (CT)
P16490DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20SVP10M
Description
CAP ALUM POLY 10UF 20% 20V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 20 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 120mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
20SVP10M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
51 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.02 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Capacitance
10 µF
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C