PCF1D100MCL1GS
DigiKey Part Number
493-14017-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-14017-1-ND - Cut Tape (CT)
493-14017-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCF1D100MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 10UF 20% 20V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 20 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 120mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
PCF1D100MCL1GS Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
900 mA @ 100 kHz
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
10 µF
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm