ERZ-E14A241S1
DigiKey Part Number
P124360-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E14A241S1
Description
VARISTOR 240V 7.5KA DISC 14MM
Detailed Description
240 V 7.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERZ-E14A241S1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
264 V
Current - Surge
7.5 kA
Series
Energy
168J
Capacitance @ Frequency
1100 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
240 V