ERZ-E11A471S1
DigiKey Part Number
10-ERZ-E11A471S1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E11A471S1
Description
VARISTOR 470V 6KA RADIAL DISC
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Radial, Disc
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
175J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
360 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Radial, Disc
Varistor Voltage (Typ)
470 V