B72214Q0301K101
DigiKey Part Number
495-76223-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214Q0301K101
Description
VARISTOR 470V 8KA RADIAL
Detailed Description
470 V 8 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72214Q0301K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Current - Surge
8 kA
Series
Energy
175J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
550 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-45°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Radial
Varistor Voltage (Typ)
470 V