ERJ-XGEJ361Y is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Kamaya Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Kamaya Inc.
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
360 Ohms ±5% 0.03W, 1/32W Chip Resistor 01005 (0402 Metric) Thick Film
ERJ-XGEJ361Y
DigiKey Part Number
10-ERJ-XGEJ361YTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-XGEJ361Y
Description
RES 360 OHM 5% 1/32W 01005
Detailed Description
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.006" (0.15mm)