RMCF01005JT360R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 10.000
Datasheet
360 Ohms ±5% 0.03W, 1/32W Chip Resistor 01005 (0402 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMCF01005JT360R
DigiKey Part Number
738-RMCF01005JT360R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF01005JT360R
Description
RES 360 OHM 5% 1/32W 01005
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RMCF01005JT360R Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.006" (0.15mm)