ERJ-T06J163V is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 10.949
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Dale
Vishay Dale
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
Parametric Equivalent
KOA Speer Electronics, Inc.
KOA Speer Electronics, Inc.
YAGEO
16 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
ERJ-T06J163V
DigiKey Part Number
ERJ-T06J163V-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-T06J163V
Description
RES SMD 16K OHM 5% 1/4W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERJ-T06J163V Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)