ERJ-1GEJ122C is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 136.795
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 6.511
Datasheet
Direct
Vishay Dale
Stackpole Electronics Inc
Upgrade
YAGEO
YAGEO
Vishay Dale
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 15
Samsung Electro-Mechanics
Stackpole Electronics Inc
1.2 kOhms ±5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thick Film
ERJ-1GEJ122C
DigiKey Part Number
P1.2KAGTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-1GEJ122C
Description
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/20W 0201
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERJ-1GEJ122C Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)