ERJ-1GEJ122C | |
|---|---|
DigiKey Part Number | P1.2KAGTR-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ERJ-1GEJ122C |
Description | RES SMD 1.2K OHM 5% 1/20W 0201 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1.2 kOhms ±5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ERJ-1GEJ122C Models |
Category | Temperature Coefficient ±200ppm/°C |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Series | Package / Case 0201 (0603 Metric) |
Packaging Tape & Reel (TR) | Supplier Device Package |
Part Status Obsolete | Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) |
Resistance | Height - Seated (Max) 0.010" (0.26mm) |