EEU-TA1J220BJ
DigiKey Part Number
10-EEU-TA1J220BJCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEU-TA1J220BJTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-TA1J220BJ
Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL TH
Detailed Description
22 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
201.5 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
310 mA @ 100 kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
470 mOhms
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C