EEU-TA1J220
DigiKey Part Number
10-EEU-TA1J220-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-TA1J220
Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL TH
Detailed Description
22 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEU-TA1J220 Models
Ripple Current @ Low Frequency
201.5 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
310 mA @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
470 mOhms
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C