TXD2SA-24V is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
In Stock: 52
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
TXD2SA-24V
DigiKey Part Number
255-2326-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TXD2SA-24V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
EDA/CAD Models
TXD2SA-24V Models
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2 A
Switching Voltage
220VDC - Max
Load - Max Switching
440W
Coil Resistance
2.5 kOhms
Coil Current
9.6 mA