TXD2SS-24V-X is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 52
TX-DGULL
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
TXD2SS-24V-X
DigiKey Part Number
TXD2SS-24V-X-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TXD2SS-24V-X
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2 A
Switching Voltage
220VDC - Max
Load - Max Switching
440W
Coil Resistance
2.5 kOhms
Coil Current
9.6 mA