NRVBS3200T3G-VF01 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 613
Datasheet
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 4.690
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 577
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 2.145
Diode 200 V 3A Surface Mount SMB
NRVBS3200T3G-VF01
DigiKey Part Number
NRVBS3200T3G-VF01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRVBS3200T3G-VF01
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 3A SMB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 200 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
SMB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
3A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
840 mV @ 3 A