NCP566ST12T3G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
onsemi
In Stock: 6.315
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A SOT-223 (TO-261)
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
NCP566ST12T3G
DigiKey Part Number
NCP566ST12T3GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP566ST12T3G
Description
IC REG LINEAR 1.2V 1.5A SOT-223
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NCP566ST12T3G Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
3 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
85dB ~ 75db (120Hz ~ 1kHz)
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
9V
Supplier Device Package
SOT-223 (TO-261)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 1.5A