NCP508SQ33T1G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NCP508SQ33T1G |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 50MA SC-88A |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA SC-88A (SC-70-5/SOT-353) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NCP508SQ33T1G Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 1 µA |
Mfr | Current - Supply (Max) 1.9 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 70dB (1kHz) |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 7V | Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Supplier Device Package SC-88A (SC-70-5/SOT-353) |
Voltage Dropout (Max) 0.18V @ 50mA (Typ) | Base Product Number |