FAN5361UC182X
DigiKey Part Number
FAN5361UC182XTR-ND - Tape & Reel (TR)
FAN5361UC182XCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FAN5361UC182X
Description
IC REG BUCK 1.82V 600MA 6WLCSP
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.82V 1 Output 600mA 6-UFBGA, WLCSP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FAN5361UC182X Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Current - Output
Part Status
Obsolete
Frequency - Switching
6MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
6-WLCSP (1.23x0.88)
Voltage - Input (Min)
2.3V