BZX84C4V7ET3G is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Diotec Semiconductor
In Stock: 942
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 22.944
Datasheet
Central Semiconductor Corp
In Stock: 0
Comchip Technology
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
Zener Diode 4.7 V 250 mW ±6.38% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
BZX84C4V7ET3G
DigiKey Part Number
488-BZX84C4V7ET3G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C4V7ET3G
Description
DIODE ZENER 4.7V 250MW SOT23
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 2 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±6.38%
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Power - Max
250 mW