BZX84C4V7
DigiKey Part Number
4878-BZX84C4V7TR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-BZX84C4V7CT-ND - Cut Tape (CT)
4878-BZX84C4V7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C4V7
Description
DIODE ZENER 4.7V 300MW SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 4.7 V 300 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZX84C4V7 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 2 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Power - Max
300 mW