OSTOQ197151 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol Anytek
In Stock: 0
Datasheet
Image for OSTOQ197151 is not available
OSTOQ197151
DigiKey Part Number
OSTOQ197151-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTOQ197151
Description
TERM BLOCK HDR 19POS 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) 90°, Right Angle Through Hole
Category
Termination Style
Solder
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Mounting Type
Through Hole
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Material
Brass
Number of Positions
19
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
19
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Number of Levels
1
Insulation Height
0.157" (4.00mm)
Pitch
0.197" (5.00mm)