EDZ1710/12 is out of stock and can be placed on backorder.
On Shore Technology Inc.
In Stock: 1.135
Datasheet
Similar
Weidmüller
In Stock: 40
Datasheet
12 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) Free Hanging (In-Line)
EDZ1710/12
EDZ1710/12
EDZ1710/12
DigiKey Part Number
ED2475-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDZ1710/12
Description
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.81MM
Detailed Description
Voltage - UL
300 V
Wire Gauge or Range - mm²
1.5mm²
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Positions
12
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Positions Per Level
12
Wire Strip Length
7mm
Pitch
0.150" (3.81mm)