EDSTLZ1575/24 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for EDSTLZ1575/24 is not available
EDSTLZ1575/24
DigiKey Part Number
EDSTLZ1575/24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDSTLZ1575/24
Description
TERM BLOCK HDR 24POS 3.81MM
Detailed Description
24 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole
Category
Header Orientation
Vertical
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Housing Material
Polybutylene Terephthalate (PBTP)
Number of Positions
24
Contact Tail Length
0.134" (3.40mm)
Positions Per Level
24
Insulation Height
0.134" (3.40mm)
Number of Levels
2
Base Product Number
Pitch
0.150" (3.81mm)