EDZ1110/11
EDZ1110/11
EDZ1110/11
DigiKey Part Number
ED1768-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDZ1110/11
Description
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM
Detailed Description
11 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Wire Gauge or Range - mm²
2.5mm²
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Positions
11
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Positions Per Level
11
Wire Strip Length
7mm
Pitch
0.200" (5.08mm)