EDSTLZ955/11-OE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 655
Datasheet
Image for EDSTLZ955/11-OE is not available
EDSTLZ955/11-OE
DigiKey Part Number
EDSTLZ955/11-OE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDSTLZ955/11-OE
Description
TERM BLOCK HDR 11POS 5.08MM
Detailed Description
11 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole
Category
Header Orientation
Vertical
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Number of Positions
11
Contact Tail Length
0.154" (3.90mm)
Positions Per Level
11
Insulation Height
0.154" (3.90mm)
Pitch
0.200" (5.08mm)