NCP5500DT33RKG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 2.402
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 4.951
Datasheet
Rohm Semiconductor
In Stock: 937
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA DPAK-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
NCP5500DT33RKG
DigiKey Part Number
NCP5500DT33RKGOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP5500DT33RKG
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA DPAK-5
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NCP5500DT33RKG Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
500 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
20 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
75dB ~ 70dB (120hZ ~ 10kHz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
16V
Package / Case
TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab), TO-252AD
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
DPAK-5
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 500mA