A98000-025
DigiKey Part Number
2262-A98000-025-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A98000-025
Description
CONN MICRO-D PLUG 25POS SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
A98000-025 Models
Termination
Solder Cup
Packaging
Bulk
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Number of Positions
Contact Form
Stamped
Number of Rows
2
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Copper Alloy
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.050 Row to Row
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C