A25204-048
DigiKey Part Number
2262-A25204-048-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A25204-048
Description
DRS-48-DD-LT
Detailed Description
48 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold
Insulation Height
0.170" (4.32mm)
Contact Type
Female Socket
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)