OWR-3507T-36A
DigiKey Part Number
3949-OWR-3507T-36A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OWR-3507T-36A
Description
SPEAKER 36OHM 10MW TOP PT 97.4DB
Detailed Description
36 Ohms Headphone Driver Speaker 10 mW 20 Hz ~ 20 kHz Top Round
EDA/CAD Models
OWR-3507T-36A Models
Category
Power - Rated
10 mW
Manufacturer
Ole Wolff Electronics Inc
Power - Max
20 mW
Type
Headphone Driver
Frequency Range
20 Hz ~ 20 kHz
Frequency - Self Resonant
72Hz
Impedance
36 Ohms
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Efficiency - dBA
97.40
Height - Seated (Max)
0.308" (7.82mm)
Efficiency - Testing
10mW/10mm
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C