HPD-50N25PR00-32
DigiKey Part Number
HPD-50N25PR00-32-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPD-50N25PR00-32
Description
SPEAKER 31.6OHM TOP PORT 98.1DB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
31.6 Ohms Full Range Speaker 20 Hz ~ 20 kHz Top Round
Category
Efficiency - dBA
98.10
Manufacturer
Peerless by Tymphany
Efficiency - Testing
1W/1M
Series
Efficiency - Type
Half Space Sensitivity
Packaging
Bulk
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Round
Technology
Magnetic
Material - Cone
Paper Composite
Type
Full Range
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
20 Hz ~ 20 kHz
Termination
Wire Leads
Frequency - Self Resonant
69.5Hz
Size / Dimension
1.969" Dia (50.00mm)
Impedance
31.6 Ohms
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)