PFE5KR140E
DigiKey Part Number
PFE5KR140E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFE5KR140E
Description
RES CHAS MNT 0.14 OHM 10% 1100W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
140 mOhms ±10% 1100W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Composition
Wirewound
Mfr
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Ceramic
Part Status
Active
Mounting Feature
Brackets
Resistance
140 mOhms
Lead Style
Solder Lugs
Tolerance
±10%
Package / Case
Radial, Tubular
Power (Watts)
1100W