B12J900E is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Ohmite
In Stock: 0
Datasheet
900 Ohms ±5% 12W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Wirewound
B12J900E
DigiKey Part Number
B12J900E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B12J900E
Description
12W 900 OHMS VIT 5%
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Series
Temperature Coefficient
±260ppm/°C
Packaging
Box
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.313" Dia x 1.750" L (7.94mm x 44.45mm)