S11MC7-P10MCC0-3950 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
ODU
In Stock: 9
Datasheet
Similar
ODU
In Stock: 79
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 0
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
S11MC7-P10MCC0-3950
DigiKey Part Number
S11MC7-P10MCC0-3950-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S11MC7-P10MCC0-3950
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
S11MC7-P10MCC0-3950 Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Gray, Green
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Features
Backshell
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
2.75A
Number of Positions
10
Cable Opening
0.106" ~ 0.154" (2.70mm ~ 3.90mm)
Shell Size - Insert
1
Operating Temperature
-50°C ~ 120°C