983-025-010R012 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NorComp Inc.
In Stock: 390
Datasheet
Parametric Equivalent
NorComp Inc.
In Stock: 339
Datasheet
In Stock: 6.263
In Stock: 740
In Stock: 1.648
In Stock: 27
In Stock: 237
Amphenol CONEC
In Stock: 320
Amphenol CONEC
In Stock: 555
In Stock: 31
Image for 983-025-010R012 is not available
983-025-010R012
DigiKey Part Number
983-025-010R012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
983-025-010R012
Description
CONN BACKSHELL 25POS 180DEG BLK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position Two Piece Backshell Connector Black 180° Unshielded
Category
Cable Type
Round
Manufacturer
Cable Exit
180°
Series
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
Primary Material
Plastic
Part Status
Active
Material
Thermoplastic
Accessory Type
Two Piece Backshell
Hardware
Assembly Hardware, Strain Relief
Number of Positions
25
Features
Mating Screws 4-40
Compatible Shell Size
B
Color
Black
Compatible D-Sub Size
25pos and HD44pos