182-025-213R161
182-025-213R161
182-025-213R161
DigiKey Part Number
182-725FE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
182-025-213R161
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
182-025-213R161 Models
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Number of Positions
Features
Ground Strap
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Contact Type
Signal
Base Product Number
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (2)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
622-025-260-043EDAC Inc.114151-1265-NDkr.2.44000Similar
A-DF 25 A/KG-T2SAssmann WSW Components4.028AE10935-NDkr.1.42000Similar