180-062-101L001 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 901
Datasheet
Image for 180-062-101L001 is not available
180-062-101L001
DigiKey Part Number
T862MEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-062-101L001
Description
CONN D-SUB HD PLUG 62POS PNL MNT
Customer Reference
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder Cup
Series
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Chromate Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Obsolete
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Features
Shielded
Number of Rows
3
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) High Density
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C