180-026-202L001 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
NorComp Inc.
In Stock: 3.602
Datasheet
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
26 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
180-026-202L001
180-026-202L001
180-026-202L001
DigiKey Part Number
T826FER-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-026-202L001
Description
CONN D-SUB HD RCPT 26POS PNL MNT
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
180-026-202L001 Models
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder Cup
Series
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Part Status
Obsolete
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Features
Shielded
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C