180-026-113R031
180-026-113R031
180-026-113R031
DigiKey Part Number
9826ME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-026-113R031
Description
CONN D-SUB HD PLUG 26POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
180-026-113R031 Models
Category
Flange Feature
Mating Side (4-40)
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Part Status
Active
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
Features
Grounding Indents, Shielded
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C