ST-5EP503 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 203
50 kOhms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 14.0 Turn Side Adjustment
ST-5EP503
DigiKey Part Number
563-ST-5EP503-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST-5EP503
Description
TRIMMER 50K OHM 0.25W GW SIDE
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Bulk
Resistance
50 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.266" x 0.236" Face (6.75mm x 6.00mm)
Tolerance
±10%