ST-32EG502 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 563-ST-32EG502-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ST-32EG502 |
Description | TRIMMER 5KOHM 0.125W J LEAD SIDE |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 5 kOhms 0.125W, 1/8W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment |
Datasheet | Datasheet |
Category | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Manufacturer Nidec Components | Number of Turns 1.0 |
Series | Adjustment Type Side Adjustment |
Packaging Bulk | Resistive Material Cermet |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Resistance 5 kOhms | Termination Style J Lead |
Power (Watts) 0.125W, 1/8W | Size / Dimension Rectangular - 0.142" x 0.138" Face (3.60mm x 3.50mm) |
Tolerance ±20% | Base Product Number |