ST-32ETG502 is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
TT Electronics/BI
In Stock: 0
Datasheet
5 kOhms 0.125W, 1/8W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
ST-32ETG502
DigiKey Part Number
563-ST-32ETG502TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST-32ETG502
Description
TRIMMER 5KOHM 0.125W J LEAD SIDE
Detailed Description
EDA/CAD Models
ST-32ETG502 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Resistance
5 kOhms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Size / Dimension
Rectangular - 0.142" x 0.138" Face (3.60mm x 3.50mm)
Tolerance
±20%