FT-63ES105 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 190
1 MOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
FT-63ES105
DigiKey Part Number
563-FT-63ES105-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FT-63ES105
Description
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN SIDE
Detailed Description
EDA/CAD Models
FT-63ES105 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
1 MOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.323" x 0.276" Face (8.20mm x 7.00mm)
Tolerance
±10%