CT-6ETP201 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 5.980
Datasheet
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 92
In Stock: 115
Similar
TT Electronics/BI
Similar
TT Electronics/BI
200 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
CT-6ETP201
DigiKey Part Number
563-CT-6ETP201TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CT-6ETP201
Description
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
EDA/CAD Models
CT-6ETP201 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tape & Box (TB)
Resistance
200 Ohms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.276" x 0.276" Face (7.00mm x 7.00mm)
Tolerance
±10%