UWT1C100MCL2GB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 5.101
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 1.958
Datasheet
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
Panasonic Industry
Panasonic Industry
10 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UWT1C100MCL2GB
DigiKey Part Number
493-2172-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UWT1C100MCL2GB
Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UWT1C100MCL2GB Models
Ripple Current @ Low Frequency
14 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
21 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.118" Dia (3.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.130" L x 0.130" W (3.30mm x 3.30mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C