UWF1E330MCL1GB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 6.803
Datasheet
In Stock: 86
In Stock: 253
In Stock: 41
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Chemi-Con
In Stock: 248
Chemi-Con
33 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UWF1E330MCL1GB
DigiKey Part Number
493-9719-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UWF1E330MCL1GB
Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UWF1E330MCL1GB Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
57.5 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
115 mA @ 100 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Impedance
1.3 Ohms
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C