UVZ1H010MDD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 4.932
Datasheet
1 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVZ1H010MDD
DigiKey Part Number
493-1333-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVZ1H010MDD
Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
UVZ1H010MDD Models
Ripple Current @ Low Frequency
13 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
26 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C