UVZ1A471MED1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 16
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Chemi-Con
In Stock: 5
Surge
In Stock: 0
470 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVZ1A471MED1TD
DigiKey Part Number
493-13435-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13435-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVZ1A471MED1TD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVZ1A471MED1TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
250 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
375 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C