UVY2GR47MED
DigiKey Part Number
493-16200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVY2GR47MED
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 400V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UVY2GR47MED Models
Ripple Current @ Low Frequency
8.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
13.6 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C