UVY2G100MPD1CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 1.797
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
In Stock: 342
Rubycon
In Stock: 162
Chemi-Con
In Stock: 2
KYOCERA AVX
In Stock: 297
KYOCERA AVX
In Stock: 526
Image for UVY2G100MPD1CT is not available
UVY2G100MPD1CT
DigiKey Part Number
UVY2G100MPD1CT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVY2G100MPD1CT
Description
CAP ALUM 400V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
64 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
102.4 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C